суботу, 5 листопада 2022 р.

Заняття

 Тема: Розвиток моторики артикуляційного аппарату.

Мета: 

розвивати рухливість артикуляційних органів (чіткість, спритність, правильність рухів), дрібну та загальну моторику, фонематичне сприймання, увагу, пам’ять, розвивати міжпівкульну  взаємодію;

 навчитися відчувати  положення  язика щодо інших органів, виховувати  подовжений  ротовий  видих;

формувати  поняття місця звука в слові, виділення першого і останнього приголосного звука в слові, збагачувати активний та пасивний словник, інтерес до заняття.

Обладнання: дидактичний,  демонстраційний та мовленнєвий матеріал, дзеркало, олівці, вата, папір.

                                    Хід заняття

1.     Орг. момент.

                                    Привітання    J

(Налаштування )

Чи нам потрібно вміти гарно говорити, правильно вимовляючи всі звуки?   Чому?

2.     Актуалізація і корекція опорних знань, навичок, умінь. Повідомлення теми, мети, завдань. Актуалізація мотивації.                 

 

                           Дихальна гімнастика:

Під час проведення дихальних вправ диференціюється носовий і ротовий вдих і видих.

                         

                              Вправи - ігри

 

1.     Дмухання на «Гарячий чай» -афу-ф-ф.

2.     Здування з долоні пелюсток, маленьких клаптиків паперу.

3. Здування зі столу клаптиків паперу.

4.Тренування інтенсивного переривистого видиху з вимовою: Фу! Фу!     Фу! Фу! Фу!

5. Підтримування пушинок у повітрі силою ротового видиху.

6. Перекочування силою видихуваного повітря олівців по столу («Футбол»).            7. Надування кульок «Хто вправніший?»

 

                        Гра  « Відтворити   ритм»

Педагог  олівцем   відтворює   прості   ритми (діти по черзі їх  наслідують).

 Оцінювання один одного.

 

                                   Гра «Де живе звук ?»

(визначення місця звука на слух в даних словах та самоперевірка  під час демонстрації)

    3. Вивчення нового матеріалу.

         

 1) Артикуляційна гімнастика (в малюнках)

                     Правила арт. гімнастики:

                   - виконуємо чітко за зразком;

                            - кожну вправу повторюємо 5 – 10 раз.

Виконання наступних вправ:

1.     «Лопатка

2.     «Голочка

3.     «Голочка - Лопатка»

4.     «Годинник»

5.     «Гойдалка»

6.     «Чашечка»

7.     «Смачне варенняя»

8.     «Чистимо зубки»

9.     «Маляр»

10.   «Коник»

11.   «Грибочок»

12.    «Барабан»

Оцінювання вчителем.

    2). Вірш Шевченка Т.Г. «Дивлюся, аж світає» (спроба вивчити куплет з опорою на мнемотаблицю)

Пояснення і унаочнення незнайомих слів та виразів (світає, край неба палає, гай)



3).  Кінезіологічні вправи  (гімнастика мозку)

 Вправи типу «Кулак - ребро - долоня»


Вправа «Поплескали-погладили» (загальна моторика)

(Одночасне  виконання  обома руками різних рухів )

                          

Вправа «Кільця» (дрібна моторика)

Вправу виконують у прямому і в зворотному порядку, а потім в

ускладненому варіанті. В такт рахунку ліва і права руки роблять одночасні різноспрямовані рухи.

 

  Самооцінювання.

                               Розширення  активного словника:

Хто як пересувається?                                            

·         людина (ходить);                   

·         заєць (стрибає);

·         птах (літає);

·         змія (плазує);

·         кінь (скакає);

·         риба (плаває).

Хто як їсть?

·         курка (дзьобає);

·         корова (жує);

·         собака (гризе, відкушує);

·         кішка (злизує).

·         змія (заковтує)

Завдання (сенкан):   Вибрати тварину: 

1.     Хто?  

2.     Який (а)?  

3.     Що робить?  

4.      Своє ставлення   

5.     Синонім (висновок)

                      Г ра «Правильно  -  неправильно»

             (Правильно-плеснути , неправильно-тупнути)

2. Птах летить, машина їде, зелена коза, велосипед іде, корова стрибає, літак летить, кіт гавкає, собака спить, кішка повзає, грім гримить, сонце світить, дощ танцює.

Рефлексія.

- Що нового дізнались на занятті?

- Чого навчилися?

- Що було цікавим?

- Що було важким? Чому?

   Підсумки.                                                

                                  Подяка і похвала за роботу.

 


Тема: Формування  навичок  правильної  артикуляції  і постановки звука Ш.

Мета:

розвивати фонематичний слух (вчити виділяти на слух серед інших звуків звук Ш; виділяти склади і слова з цим звуком); розвивати артикуляційний апарат (вчити правильно артикулювати звук Ш); розвивати дихання; розвивати увагу, зв’язне мовлення та логічне мислення; збагачувати активний словник; вчити складати речення за малюнком; виховувати бажання говорити правильно.

Обладнання: дзеркало, дошка, таблиці предметні малюнки, палички; літера Ш; картки зі складами.

                                          Хід заняття

І. Орг. момент.   МОТИВАЦІЯ  J

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети.

1.       Артикуляційні вправи: ( в картинках)

§  «Хоботок»

§  «Парканчик»

§  «Лопатка»

§  «Чашечка»

§  «Смачне варення»

§   «Коник»

                         Самооцінювання

2.     Вправи для формування правильного дихання:

·        здмухувати вату з долоньки

·        дмухати на «чай» в паперовій чашечці

3.     Показ правильної артикуляції звука Ш:

Таблиця артикуляції шиплячих звуків (№9)

Діти виконують вправи перед дзеркалом і  перевіряють, підносячи долоню до ротика, чи теплий струмінь повітря.

4.     Вправи на закріплення вимови звука:    Звуконаслідувальні Ш:

·        Робота з таблицею (№13)

1). Заспокой малят: «шшшшш»

·        Робота з таблицею (№12)

2)   «Вітерець, Вітерець, Вітрище»

-         Подуй на маленьке ведмежа тихенько, ніжно, наче легкий Вітерець.

-         Подуй сильніше й голосніше, як дме Вітер, нагинаючи до землі дерева.

-         Подуй, мов злий, дужий морський Вітрище, що дме з величезною силою, піднімаючи високі хвилі.

                         Взаємооцінювання      

                ( Правило піднятої руки)

5.     «Мікрофон»

Є звуки, які вимовляються за допомогою голосу. Як вони називаються?     (Голосні)

                                   Назвіть голосні звуки. (а, о, у, е, и, і)

Є звуки, які вимовляються за допомогою голосу та шуму.

Як вони називаються?     (приголосні)

Діти, а звук Ш голосний чи приголосний?

6.     Характеристика звука Ш

Звук Ш ---  приголосний, шиплячий, глухий, вимовляється з шумом.

              Звук Ш позначається буквою Ш

Завдання:  викласти літеру Ш паличками

 

                         Гра «Злови звук Ш»

              (підняти букву Ш, коли чуєш звук Ш)

                   Т,   С, Ш, Ц, Ш, Ш, З, Ф, Ш, ДЗ, Ш, С, Ш, Ш, З

                      Гра «Шумить - Хлопни   -------  Не шумить- топни»

               ША, СА, ШУ, ЗУ, ЦИ, ШЕ, ФЕ,ТЕ, ШІ, ШИ, ТО, АШ, ИШ

                                          Назвати спільний звук

            Каша, шафа, фарш, шуба, вірш, товариш 

                                                                   Визначити перший звук у слові  

Шило, шум, шарф, шапка    

                                                                         Визначити останній звук у слові 

Аркуш, душ, лаваш, наш

                                                                        Гра   «Повторялки» (можна відстукати)

Ша -----ша-ша                              Ша-ша ----------ша-ша-ша

                               ша-ша------ша-ша-------ша-ша

                                    ша-ша-ша------ша

                            ша-ша-ша----------ша---------ша-ша

                                            Фізхвилинка

Втер каже: «Шу-шу-шу! (Руки вгору. Погойдати, наче гілля дерев

Я дерева колишу.             (Потрусити кистями рук, наче листям)           

Всі листочки обтрушу,                                                                                

Шу-шу-шу-, шу-шу-шу!   (Плавно опустити руки, ніби падає листя)  

Повторити 

Ша – шапка, шафа, шахи, шайба

Шу – шуба, шум, шухляда

Ше – шепіт, шелест, шеренга (пояснить)    

           Скоромовка:   На шафі – шапка, у шафі - шарф.                                                                                        

                                                                         Закінчи слово: (добавить – ша)

               Ми-  Ка-  Да-   Ло-     Са-     Гру-   Афі-  Ната- 

                            (відповісти одним словом)

Ким був раніше кінь? (лошам)

Місце, де вчаться діти? (у школі)

Там видобувають вугілля. (шахта)

Що робить швачка? (шиє)

Що забиває хокеїст у ворота? (шайбу)

Як називають козацькі штани? (шаровари)

 

        Читання з передбаченням      « Ведмідь і мишка»

                           

                                                                         Робота з предметними картками:

1)    Правильно назвати зображення:

миша, сова, собака, шафа, шоколад, капуста, шпак.

2)    Шпак  -  миша 

Що спільного? ( тварини, невеличкі, їдять зерно (пшеницю і ячнінь їсть і шпак)

Чим відрізняються? (колір, покриття(шерсть, пір’я), дзьоб – рот, крила-їх відсутність)

3)    Шафа – шоколад

Що спільного? (форма прямокутника, на звук Ш починається, знаходження ( в приміщенні))

Чим відрізняються? (призначення (меблі, їжа); матеріал, колір)

 

Пояснити приказку: «ШАНУЙ ЛЮДЕЙ -  І ТЕБЕ ШАНУВАТИМУТЬ»

                                   

 

                                                                                                          Нейрогра

 Одною рукою гладить по голові, а другою похлопувати по животі      

                                         

                   Сенкан

1)Хто?                   Собака                                               Миша

2)Який?                Вірний, добрий                             Сіра, мала

3)Що робить?     Грається, біжить,  дивиться          Чиститься, гризе, бігає

4)Дієслово або фраза,що виражає ставлення.     Захищає.     Живе в норі

5)Синонім до іменника.                                             Друг.              Сіроманка.

                                    

 

                                                                         Скласти речення зав малюнком.

 

ІІІ. Рефлексія.  (Самоаналіз роботи на занятті)

Чи вдалося справитися з усіма видами робіт?

Що було важким?

Над чим потрібно ще попрацювати?


Робота зі схемою.

Розфарбувати малюнок, у якому живе літера Ш.

 

 

 




Немає коментарів:

Дописати коментар